Šiandien prijuostės naudojamos įvairiose veiklose, o jų paskirtis nuo – “apsaugos nuo susitepimo” iki puošmenos. Tačiau taip neatsitiko nei per dešimt metų nei per šimtmetį. Pavienės žinios apie šį liaudies kostiumo elementą – prijuostę, mus pasiekia dar iš XVII a. rašytinių šaltinių. XIX–XX a. pradžioje Lietuvoje, kaip ir kaimynų šalyse, išeigines prijuostes moterys dėvėjo kaip svarbią tradicinio liaudies kostiumo dalį, susijusią su socialinio statuso, etikos ir padorumo reikalavimais. Lietuvoje jos buvo „moteriai privalomas drabužis. Apie namus jaunesnės moterys pabūdavo kartais ir be prijuosčių, bet išeit į žmons, į bažnyčią negalima jokiu būdu”. Taip pat liaudyje buvo sugalvota įvairiausių prietarų, susijusių su prijuosčių dėvėjimu. Pavyzdžiui., neretai atsitiktinė priežastis ar atsitiktinis veiksmas tikėjimuose nurodo galimą pasekmę, dažniausiai susijusią su būsimomis vestuvėmis ar gimtuvėmis. Buvo sakoma, kad atsirišusi prijuostė panelei privilios draugą, o moteriai tai bus ženklas, kad ją prašys į kūmus. Kai kuriuose vestuvių papročiuose, tikėjimuose ir liaudies magijoje prijuostės semantika glaudžiai sietina su gyvybingumo ir vaisingumo simbolika. Tad prijuostė ir šiais laikais vis dar dažnai dovanojama jaunajai, žinoma, ant prijuosčių yra rašomi įvairųs linkėjimai ir pamokymai.

XIX–XX a. pradžioje Lietuvoje prijuostė, visų pirma, turėjo pagrindinę – žmogaus įvedimo/įtraukimo į kultūros erdvę ir jo socialinio statuso, vietos ir ribų ženklinimo, taip pat etinę (orientuota ir susiję su aplinkos ir moters elgesio pastebėjimais, atskleidžiančiais požiūrį į vertybes), apotropėjinę (prijuostė laikyta svarbiu elementu, saugančiu tiek fizinę, tiek dvasinę moters – giminės tęsėjos – būseną, sąlygojančią sveikų palikuonių gimimą) funkcijas.

Prijuostės, nuėjusios ilgą istorinį vystymosi kelią, šiai dienai yra savaime suprantamas ir įprastas apdaras virtuvėje, prie griliaus lauke ir kitose vietose, kur gaminamas maistas. Prijuostės tapusios visiškai universaliu rūbų, t.y. jų nekausto priskyrimas tam tikrai lyčiai. Šiandieną prijuostes dėvi tiek moterys, tiek ir vyrai.

Prijuostės gali būti itin praktiška ir originali dovana mamai, močiutei, tėčiui ar seneliui, draugei, kolegai, kaimynui ir net pačiam sau. Prijuostes su užrašais galima dovanoti gimtadienio, vardo dienos, mamos ir tėčio dienos, Kalėdų, įkurtuvių, vestuvių, krikštynų, gimtuvių ir visomis kitomis įmanomomis progomis. Tereikia tik įjungti kūrybiškumą, o mūsų dizaineriai padės pasiekti norimo rezultato.

 

Gaminame kokybiškas, storo ir praktiško audinio prijuostes su užrašais: mamai, močiutei, krikšto mamai, tetai, kaimynei, virtuvės šefei ir karalienei. Taip pat turime didelį prijuosčių pasirinkimą vyrams: tėčiams, griliaus ar šašlykų karaliams, virtuvės šefams ir virtuozams. Prijuostes galite dovanoti pačiomis įvairiausiomis progomis - nuo gimtadienio iki įkurtuvių, nuo tėčio dienos iki Kalėdinės dovanos kolektyvui.

Gaminame prijuostes su visais pageidaujamais užrašais, kokius tik sugalvojate.